tickets
festival 2017
day & night
100 artists / 3 openairstages day
9 locations / 14 floors night
playtimes
open-air — day
main stage
Jon Asher
→ 12:00-13:00
Blade & Beard
→ 13:00-14:30
Sascha Braemer
→ 14:30-16:00
Moonbootica
→ 16:00-17:30
Andhim
→ 17:30-19:00
Claptone
→ 19:00-20:30
Fritz Kalkbrenner live
→ 20:30-22:00
canal stage
musikdurstig
Steve Stix
→ 12:00-13:00
Misono
→ 13:00-14:00
Björn Grimm
→ 14:00-15:30
Magdalena
→ 15:30-17:00
Aka Aka feat. Thalstroem
→ 17:00-18:30
Oliver Koletzki
→ 18:30-20:30
Stephan Bodzin live
→ 20:30-22:00
clubs — night
circus stage
Andreas Henneberg
→ ab 22:00h
Misono & Nils Liebich, Dennis Herzing
→ ab 00:00h
heaven
Dockland
Max & Morris
→ 23:00-00:30
A.N.A.L.
→ 00:30-02:30
Toni Thorn
→ 02:30-04:30
Fabian
→ 04:30-06:00
fusion main
Monopark & Dockland
Steve Stix b2b Kai Lorenzen
→ 22:00-23:00
Tim Engelhardt live
→ 23:00-00:00
Âme DJ
→ 00:00-02:00
Dominik Eulberg
→ 02:00-04:00
MGness
→ 04:00-06:00
Lars Nielsen
→ 06:00-Ende
fusion basement
Lebe Lieber Dezibel
André Knubel
→ 23:00-02:00
Eric Sneo
→ 02:00-04:00
Kareem
→ 04:00-06:00
Jan Barco
→ 06:00-08:00
conny kramer bar
Wir Kinder vom Hawerkamp
A.L.I.
→ 22:00-00:30
Die zwei elastischen drei
→ 00:30-03:00
Noël
→ 03:00-05:30
Luna Tom
→ 05:30-Ende
jovel 2nd floor
Antiheld
Tania Humeres & Galleur
→ 22:00-00:00
Cassataro
→ 00:00-01:30
Tijana T
→ 01:30-03:30
Toni Palermo & Ben Cisco
→ 03:30-06:00
triptychon
Triebwerk 5
Kranich
→ 22:00-00:00
Kyle Pe
→ 00:00-01:30
AnGy KoRe
→ 01:30-03:30
Ke:nt
→ 03:30-06:00
sputnikhalle
Acid Wars & Techno Rulez
Speedy J
→ 01:00-03:00
Marika Rossa
→ 03:00-05:00
Acid Wars & Techno Rulez
→ 05:00-087:00
smirnoff sound collective camp
Thorsten Karger
→ 12:00-14:00
Cutmaster Jay b2b Khetama
→ 14:00-18:00
Junge Junge
→ 18:00-20:00
in.deed
→ 20:00-22:00
Aka Aka DJ Team
→ 22:00-00:00
coconut beach
Taka Tuka
Paul the Funk
→ 21:00-22:30
Schwarza Pantha
→ 22:30-00:00
Ninetoes
→ 00:00-02:00
Peddy West
→ 02:00-Ende
conny kramer main
Zwerghain
Cali Boom b2b Max Fleischhacker
→ 22:00-00:30
Chopstick & Johnjon
→ 00:30-02:30
The Glitz
→ 02:30-05:30
Frisch & Verbraucht
→ 05:30-07:30
Tim Westenberg
→ 07:30-Ende
jovel
Polytope
Ferdinand Weber
→ 22:00-23:30
Nicolas Haelg
→ 23:30-00:30
Alle Farben
→ 00:30-02:00
LCAW
→ 02:00-03:30
Younotus
→ 03:30-06:00
favela
Dschungelbuch
Leo Schuer b2b Vince Hellkules
→ 22:00-00:00
Compact Grey
→ 00:00-02:00
Marcapasos
→ 02:00-04:00
Dennis Siemion
→ 04:00-07:00
GNTN
→ 07:00-10:00
Tom Brinkmann
→ 10:00-Ende